Themes - Twenty Nineteen - en to es translation catalogue (103 entries)

note: Description of the theme
en: Our 2019 default theme is designed to show off the power of the block editor. It features custom styles for all the default blocks, and is built so that what you see in the editor looks like what you'll see on your website. Twenty Nineteen is designed to be adaptable to a wide range of websites, whether you’re running a photo blog, launching a new business, or supporting a non-profit. Featuring ample whitespace and modern sans-serif headlines paired with classic serif body text, it's built to be beautiful on all screen sizes.
es: Nuestro tema por defecto de 2019 está diseñado para mostrar la potencia del editor de bloques. Presenta estilos personalizados para todos los bloques por defecto y está creado para que lo que ves en el editor sea igual que lo que verás en tu web. Twenty Nineteen está diseñado para ser adaptable a un amplio abanico de webs, ya tengas un fotoblog, estés lanzando un nuevo negocio o apoyando a una organización sin ánimo de lucro. Presentando un amplio espacio en blanco y modernos titulares en la fuente Sans-Serif combinadas con la fuente Serif clásica en el texto del cuerpo, está hecho para ser bello en todos los tamaños de pantalla.

note: translators: Comments navigation link text. The secondary-text element is hidden on small screens.
en: <span class="primary-text">Next</span> <span class="secondary-text">Comments</span>
es: <span class="secondary-text">Comentarios</span> <span class="primary-text">siguientes</span>

note: translators: Comments navigation link text. The secondary-text element is hidden on small screens.
en: <span class="primary-text">Previous</span> <span class="secondary-text">Comments</span>
es: <span class="secondary-text">Comentarios</span> <span class="primary-text">anteriores</span>

en: We help companies communicate with their customers.
es: Ayudamos a las empresas a comunicarse con sus clientes.

en: Spark interest on social media
es: Despertar el interés en los medios sociales

en: We help businesses grow.
es: Ayudamos a las empresas a crecer.

en: Activate new customers
es: Activar nuevos clientes

en: We help startups define (or refine) a clear brand identity.
es: Ayudamos a las empresas emergentes a definir (o refinar) una clara identidad de marca.

en: Redefine brands
es: Redefinir las marcas

en: What We Do
es: Lo que hacemos

en: Oddly enough, Doug Watson also grew up working alongside his parents at a family-owned restaurant in Queens, NY. He &nbsp;worked on digital campaigns for Fortune 500 Companies before joining Eva Green Consulting.
es: Curiosamente, Doug Watson también creció trabajando junto a sus padres en un restaurante familiar en Queens, NY. Trabajó en campañas digitales para empresas de la lista Fortune 500 antes de unirse a Eva Green Consulting.

en: Eva Young grew up working alongside her parents at their restaurant in Queens, NY. She opened Eva Young Consulting in 2014 to help small businesses like her parents’ restaurant adapt to the digital age.
es: Eva Young creció trabajando junto a sus padres en su restaurante en Queens, NY. Abrió Eva Young Consulting en 2014 para ayudar a las pequeñas empresas como el restaurante de sus padres a adaptarse a la era digital.

en: Team
es: Equipo

en: Content Strategy
es: Estrategia de contenido

en: Copywriting
es: Redacción

en: Social Media
es: Medios sociales

en: Mobile
es: Móvil

en: Website Design
es: Diseño web

en: Gradient
es: Degradado

en: Services
es: Servicios

en: Contact Us
es: Contacta con nosotros

en: example@example.com
es: ejemplo@ejemplo.com

en: New York, New York 10023
es: Nueva York, Nueva York 10023

en: 20 Cooper Avenue
es: Avenida Cooper, 20

en: Get In Touch
es: Ponte en contacto

en: Learn More
es: Aprender más

en: Eva Young Consulting was founded in 2014 to meet the needs of small businesses in the San Francisco Bay Area. We help startups define a clear brand identity and digital strategy that will carry them through their financing rounds and scale as their business grows. Discover how we can boost your brand with a unique and powerful digital marketing strategy.
es: Eva Young Consulting fue fundada en 2014 para satisfacer las necesidades de los pequeños negocios en el área de la bahía de San Francisco. Ayudamos a las empresas emergentes a definir una clara identidad de marca y una estrategia digital que las llevará a través de sus rondas de financiación y a escalar a medida que su negocio crezca. Descubre cómo podemos impulsar tu marca con una estrategia de marketing digital única y potente.

en: Advocating for Businesses and Entrepreneurs since 2014
es: Abogando por los negocios y los emprendedores desde 2014

en: About
es: Acerca de

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
es: Tu comentario está pendiente de moderación. Esto es una vista previa, tu comentario será visible después de que haya sido aprobado.

en: Dark Blue
es: Azul oscuro

en: Blue
es: Azul

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><br><span class="post-title">%title</span>
es: <span class="meta-nav">Publicado en </span><br><span class="post-title">%title</span>

[ctx: post]
en: Featured
es: Destacada

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Nineteen requires at least WordPress version 4.7. You are running version %s. Please upgrade and try again.
es: Twenty Nineteen necesita, al menos, la versión 4.7 de WordPress. Estás ejecutando la versión %s. Por favor, actualiza e inténtalo de nuevo.

en: Back
es: Volver

en: More
es: Más

en: Apply a filter to featured images using the primary color
es: Aplica un filtro a las imágenes destacadas utilizando el color principal

en: Apply a custom color for buttons, links, featured images, etc.
es: Aplica un color personalizado para los botones, enlaces, imágenes destacadas, etc.

[ctx: primary color]
en: Custom
es: Personalizado

[ctx: primary color]
en: Default
es: Por defecto

en: White
es: Blanco

en: Light Gray
es: Gris claro

en: Dark Gray
es: Gris oscuro

en: Huge
es: Enorme

en: Large
es: Grande

en: Small
es: Pequeño

en: Footer Menu
es: Menú del pie de página

[ctx: Used before full size attachment link.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Full size
es: Tamaño completo

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Page
es: Página

en: Add widgets here to appear in your footer.
es: Añade aquí los widgets que quieres que aparezcan en tu pie de página.

en: Footer
es: Pie de página

en: Primary Color
es: Color principal

en: No comments
es: Sin comentarios

note: translators: %d: Number of comments.
en: %d Comment | %d Comments
es[0]: %d comentario
es[1]: %d comentarios

en: View more posts
es: Ver más entradas

note: translators: %s: Post author.
en: Published by %s
es: Publicado por %s

en: Top Menu
es: Menú superior

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
es: Seguir leyendo<span class="screen-reader-text"> «%s»</span>

en: Pages:
es: Páginas:

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
es: Parece que no encontramos lo que estás buscando. Puede que una búsqueda te ayude.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
es: Lo siento, pero no hay nada que coincida con tus términos de búsqueda. Por favor, inténtalo de nuevo con algunas palabras clave diferentes.

note: translators: %s: Link to WP admin new post page.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
es: ¿Listo para publicar tu primera entrada? <a href="%s">Empieza aquí</a>.

en: Nothing Found
es: No se ha encontrado nada

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Previous post:
es: Entrada anterior:

en: Previous Post
es: Entrada anterior

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Next post:
es: Entrada siguiente:

en: Next Post
es: Entrada siguiente

en: Search results for:
es: Resultados de la búsqueda de:

en: Older posts
es: Entradas anteriores

en: Newer posts
es: Entradas siguientes

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Tags:
es: Etiquetas:

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Posted in
es: Publicado en

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
es: Deja un comentario<span class="screen-reader-text"> en %s</span>

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Posted by
es: Publicado por

en: Archives:
es: Archivos:

note: translators: %s: Taxonomy singular name.
en: %s Archives:
es: Archivos de %s:

en: Post Type Archives:
es: Archivos del tipo de contenido:

en: Daily Archives:
es: Archivos diarios:

en: Monthly Archives:
es: Archivos mensuales:

en: Yearly Archives:
es: Archivos anuales:

en: Author Archives:
es: Archivos del autor:

en: Tag Archives:
es: Archivos de la etiqueta:

en: Category Archives:
es: Archivos de la categoría:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit <span class="screen-reader-text">%s</span>
es: Editar <span class="screen-reader-text">%s</span>

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Skip to content
es: Saltar al contenido

en: Social Links Menu
es: Menú de enlaces sociales

en: Primary
es: Principal

note: translators: %s: WordPress.
en: Proudly powered by %s.
es: Funciona gracias a %s.

en: Comments are closed.
es: Los comentarios están cerrados.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s reply on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s replies on &ldquo;%2$s&rdquo;
es[0]: %1$s respuesta a «%2$s»
es[1]: %1$s respuestas a «%2$s»

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One reply on &ldquo;%s&rdquo;
es: Una respuesta a «%s»

en: Leave a comment
es: Dejar un comentario

en: Join the Conversation
es: Únete a la conversación

en: Your comment is awaiting moderation.
es: Tu comentario está pendiente de moderación.

en: Edit
es: Editar

note: translators: 1: Comment date, 2: Comment time.
en: %1$s at %2$s
es: %1$s a las %2$s

note: translators: %s: Comment author link.
en: %s <span class="screen-reader-text says">says:</span>
es: %s <span class="screen-reader-text says">dice:</span>

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
es: Parece que no se ha encontrado nada en esta ubicación. ¿Quieres probar una búsqueda?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
es: ¡Vaya! No se ha podido encontrar esa página.

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentynineteen/
es: https://es.wordpress.org/themes/twentynineteen/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
es: el equipo de WordPress

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
es: https://es.wordpress.org/
